Gastronomiska Akademiens Belöningar 1960-2016

Gastronomiska Akademien, som instiftades 1958, delade ut belöningar i form av diplom redan 1960. Guldmedaljerna började delas ut 1964, silvermedaljerna först 1991. Mottagare av guldmedaljerna har som regel varit restauratörer, källarmästare, kökschefer och framstående kockar, som belönats för utomordentliga insatser för svensk matkultur. Under Akademiens tidiga verksamhetsår delades medaljerna ut oregelbundet. Vissa år delades ett flertal medaljer ut, andra år ingen alls. Fr o m slutet av 1990-talet har den årliga utdelningen av medaljer starkt begränsats. Guldpennor för utomordentligt författarskap på det gastronomiska området har delats ut sedan 1974. Liksom utdelningen av diplom delades även guldpennorna ut oregelbundet i början. Uppgift om de belönades titel/befattning saknas i många fall. Kompletteringar mottages tacksamt till Vännernas kansli.

Register/Sök Belöningar

Här är alla belöningar sedan 1960 förtecknade.
Belöningar : guld- och silvermedaljer, guldpennor, diplom och Torre Wretmans hederspris Honesta Voluptate (TWH-HV)
Belönade : namn
Företag : där de belönade varit verksamma när belöningen utdelades
År : redovisar Årsvis vilka belöningar som delats ut

För att söka i registret kan du antingen:
– Använda sökrutan nedan för fritext. T. ex. Guldmedalj 2003
– Klicka på sorteringspilarna över respektive kategori.

BelöningÅrNamnYrkeFöretagOrt
Guldmedalj1964Carlström, Erikkökschef/lärareHasselbackens Restaurangskola
Guldmedalj1964Vögeli, WernerhovtraktörOperakällarenStockholm
Guldmedalj1965ingen utdelning
Guldmedalj1966Pettersson, EinarSavoy HotelMalmö
Guldmedalj1967ingen utdelning
Guldmedalj1968ingen utdelning
Guldmedalj1969Hult, AllanPark Avenue HotelGöteborg
Guldmedalj1969Wirz, WalterStallmästaregårdenStockholm
Guldmedalj1970Schyl, GunnarRestaurang RicheStockholm
Guldmedalj1971ingen utdelning
Guldmedalj1972ingen utdelning
Guldmedalj1973Hug, ErwinOperakällarenStockholm
Guldmedalj1974Wretman, TorehovtraktörOperakällarenStockholm
Guldmedalj1975ingen utdelning
Guldmedalj1976ingen utdelning
Guldmedalj1977ingen utdelning
Guldmedalj1978ingen utdelning
Guldmedalj1979ingen utdelning
Guldmedalj1980ingen utdelning
Guldmedalj1981ingen utdelning
Guldmedalj1982ingen utdelning
Guldmedalj1983Forssell, GunnarGrappe d`OrStockholm
Guldmedalj1983Klein, ÖrjanKBStockholm
Guldmedalj1983Lallerstedt, ErikEriks FiskStockholm
Guldmedalj1983Ling, JanOpera källarenStockholm
Guldmedalj1983Mannerström, LeifRestaurang JohannaGöteborg
Guldmedalj1983Pielen, FritzSheraton HotelStockholm
Guldmedalj1983Schultes, KurtRest GourmetStockholm
Guldmedalj1983Svantesson, CristerRestaurang JohannaGöteborg
Guldmedalj1983Trägårdh, ThomasRest. PrimörMalmö
Guldmedalj1983Waldenström, VictorRest VictorGöteborg
Guldmedalj1983Wedholm, BengtÖstergökStockholm
Guldmedalj1984ingen utdelning
Guldmedalj1985ingen utdelning
Guldmedalj1986Fredriksson, KarinrektorSt Görans GymnasiumStockholm
Guldmedalj1986Förster, HubertHotell DoroteaDorotea
Guldmedalj1986Halling, BjörnrektorRestaurangakademienStockholm
Guldmedalj1986Hollingworth, FrankRestaurangakademienStockholm
Guldmedalj1986Håkansson, ÅkeKB och RestaurangakademienStockholm
Guldmedalj1986Petersén, BengtRest SofusGöteborg
Guldmedalj1986Syberg, EinarRest MaximStockholm
Guldmedalj1987Hedman, UnoRestaurang Coq BlancStockholm
Guldmedalj1987Helleblad, GörnkockAllt om MatStockholm
Guldmedalj1987Jakobsson, OskarkokboksförfattareSollentuna
Guldmedalj1987Kröcken, Karl HeinzUlriksdals WärdshusSolna
Guldmedalj1988Hildestrand, FolkeVDSveriges Restaurang och Hotellförbund
Guldmedalj1988Johannisson, LarsTrädgårdshotelletÅtvidaberg
Guldmedalj1988Mahnkopf, ManfredGrand HotelStockholm
Guldmedalj1989Abler, WillyGrand HotelSaltsjöbaden
Guldmedalj1989Bay, WolfgangÅsele VärdshusÅsele
Guldmedalj1989Carlé, MonaGastronomiska Akademiens sekreterareStockholm
Guldmedalj1989Kappen, UlfEriks FiskStockholm
Guldmedalj1990Ahlin, Nils-EmilNils-Emils RestaurangerStockholm
Guldmedalj1990Lang, NorbertRest.Paul & NorbertStockholm
Guldmedalj1990Traub, WalterRest LeijontornetStockholm
Guldmedalj1990Weid, KurtKrusenbergs HerrgårdUppsala
Guldmedalj1991Johansson, UlfRest. 28+Göteborg
Guldmedalj1991Klötzke, GertRådhuskällarenFalun
Guldmedalj1991Lingström, ChristerEdsbacka KrogSollentuna
Guldmedalj1991Lyxell, IngemarRest 28+Göteborg
Guldmedalj1991Persson, RolandGrand HotelStockholm
Guldmedalj1991Rundquist, JimmyKBStockholm
Guldmedalj1991Wagner, UlfThe PlaceGöteborg
Guldmedalj1992Eriksson, FredrikFjäderholmarnas Krog,Stockholm
Guldmedalj1992Holmström, StefanRest Stefan HolmströmHalmstad
Guldmedalj1992Möller, Jan-BorisTV-kockLund
Guldmedalj1992Öster, SteinerTanums GästgiveriTanum
Guldmedalj1993Lindberg, GertDen Gyldene FredenStockholm
Guldmedalj1993Öster, MikaelWestra PirenGöteborg
Guldmedalj1994Drejing, ThomasPetri PumpaLund
Guldmedalj1994Prossel, HelmutVellinge GästgifvaregårdVellinge
Guldmedalj1995Andersson, MelkerRest. Fredsgatan 12Stockholm
Guldmedalj1995Livstedt, Åkefil.kandStockholm
Guldmedalj1996Franke, SigbrituniversitetsrektorUmeå
Guldmedalj1996Fransson, KarinRest. BorgholmBorgholm
Guldmedalj1996Olsson, Sven-OlleSkåneländska Gastronomiska Akademien
Guldmedalj1997Dahlgren, MathiasRest. Bon LlocStockholm
Guldmedalj1997Sjöström, BengtRest.LinneaGöteborg
Guldmedalj1998Bringéus, Nils-ArvidprofessorLund
Guldmedalj1999Nilsson, RickardKattegatt Gastronomi och LogiTorekov
Guldmedalj2000Karlsson, StefanRest. FondGöteborg
Guldmedalj2001Larsson, HåkanchefredaktörAllt om Mat
Guldmedalj2002Bénèzeth, Jean-PaulOperakällarenStockholm
Guldmedalj2002Catenacchi, StefanoOperakällarenStockholm
Guldmedalj2003Frithiof, PontusPontus in the Green HouseStockholm
Guldmedalj2004Dahlberg, PerRest. GastroHelsingborg
Guldmedalj2005Möller, ChristinaprovkökschefStockholm
Guldmedalj2005Rasmusson, BirgittaprovkökschefStockholm
Guldmedalj2006Frohm PeterkökschefGrand HotelStockholm
Guldmedalj2007Anders VendelKrögareMötesplats Österlen och Sturehof, MalmöMalmö
Guldmedalj2007Magnus EkKrögareOaxen skärgårdskrogOaxen
Guldmedalj2008Danielsson PelleKrögareHos PelleGöteborg
Guldmedalj2009Jureskog JohanKrögareRolfs KökStockholm
Guldmedalj2010Ribbing MagdalenaJournalist, författareStockholm
Guldmedalj2011Marie Pieplow & Wilhelm PieplowRestauratörÅrstiderna, Kockska HusetMalmö
Guldmedalj2012Daniel BerlinRestauratörDaniel Berlin krogSkåne Tranås
Guldmedalj2013Håkan ThörnströmRestauratörGöteborg
Guldmedalj2013Richard JuhlinChampagnekännare och författareStockholm
Guldmedalj2014Sayan isakssonRestauratörStockholm
Guldmedalj2015Tommy MyllymäkiRestauratör, kockStockholm
Guldmedalj2016Magnus NilssonRestauratör kockResataurang FävikenFäviken
Silvermedalj1991Andersson, SivkallskänkschefGrand HotelStockhom
Silvermedalj1991Öster, DagchefskonditorOperakällarenStockholm
Silvermedalj1992Zetterström, AndersHotel ForestaLidingö
Silvermedalj1992Ågren, Ragnstedt ChristinaUppsala
Silvermedalj1993ingen utdelning
Silvermedalj1994Hedh, Jankonditor/bagarmästarMalmö
Silvermedalj1994Kallin-Stumpfel, DianakallskänkaStockholm
Silvermedalj1995Jonsson-Petersén, StefankonditorNKStockholm
Silvermedalj1996ingen utdelning
Silvermedalj1997Delselius, JanbagareGustavsberg
Silvermedalj1997Johansson, EvaLuleå
Silvermedalj1997Kalf-Hansen, RunematkreatörSolna
Silvermedalj1998Magnusson, Carolaföretagare med skolrestaurangverksamhetSolna
Silvermedalj1998Orre, IasommelierGrand HotelStockholm
Silvermedalj1999Sjöstedt, Christina BébématlagareStjärnhov
Silvermedalj2000Sahlström, AnitharektorKY-UtbildningenKarlstad
Silvermedalj2000Sörberg, JohanRiddarbagerietStockholm
Silvermedalj2001Ericsson, Larscateringverksamhet/festarrangörStockholm
Silvermedalj2002Johansson, JesperuniversitetsadjunktGrythyttans Restauranghögskola
Silvermedalj2003Holmberg, Pellesvampexpert/författareStockholm
Silvermedalj2004Öhrn, MatskällarmästareWärdshuset Ulla WinbladhStockholm
Silvermedalj2005ingen utdelning
Silvermedalj2006ingen utdelning
Silvermedalj2007Magnus JohanssonKonditorXokoStockholm
Silvermedalj2008Olofson ErikBagareRute stenugnsbageriGotland
Silvermedalj2009Lindholm LeilaKokboksförfattareMariefred
Silvermedalj2010Söderström MalinKock, matkreatör, restauratörStockholm
Silvermedalj2011Ingen utdelning
Silvermedalj2012Richard TellströmLektorGrythytte Akademi
Silvermedalj2013Ulrika KarlssonRestauratörKrakas krogGotland
Silvermedalj2014Ella NilssonMatambassadörStockholm
Silvermedalj2015Viola AdamssonDoktorBollnäs
Silvermedalj2016Håkan JönssonEtnolog och forskareLund
Guldpenna1974Tunberger, PernillamatskribentDagens NyheterStockholm
Guldpenna1975Huldt, MäritmatskribentSvenska DagbladetStockholm
Guldpenna1976Carlheim, Gyllensköld Haqvinarkitekt/författareStockholm
Guldpenna1977Ernestad, RunechefredAllt om MatStockholm
Guldpenna1978ingen utdelning
Guldpenna1979ingen utdelning
Guldpenna1980ingen utdelning
Guldpenna1981ingen utdelning
Guldpenna1982ingen utdelning
Guldpenna1983Blomqvist, TorstenjournalistMat-ExpressenStockholm
Guldpenna1983Frithiofsson, BengtvinskribentSvenska DagbladetStockholm
Guldpenna1983Hörner, MonicamatskribentTidningen LandStockholm
Guldpenna1983Möllerfors, RolandchefredRestauranger och StorhushållStockholm
Guldpenna1983Persson, Anna-GretamatskribentSydsvenska DagbladetMalmö
Guldpenna1983Sandberg, MariannematskribentSvenska DagbladetStockholm
Guldpenna1983Vinberg, MargitjournalistVecko-JournalenStockholm
Guldpenna1983Wickman, MargaretamatskribentVecko-JournalenStockholm
Guldpenna1983Wägner, RiaprogramledareSveriges RadioStockholm
Guldpenna1984ingen utdelning
Guldpenna1985ingen utdelning
Guldpenna1986Lönnegren, BarbromatskribentStockholm
Guldpenna1986Nils-Åke, Nilssonmatskribent
Guldpenna1986Nilsson, AstridmatskribentDagens NyheterStockholm
Guldpenna1986Reichel, EvamatskribentFeminaStockholm
Guldpenna1986Svensson, Sven-GunnarPR-konsultStockholm
Guldpenna1987Nathorst-Böös, Ernstostkännare/jur.drStockholm
Guldpenna1987Olhagen, BritamatskribentAllt om MatStockholm
Guldpenna1988Bonekamp, GunneviredaktörWezätaGöteborg
Guldpenna1988Toll, ElsajournalistRestauranger och StorkökStockholm
Guldpenna1989Grimlund, IngermatskribentTidningen GourmetStockholm
Guldpenna1990Bergenström, AnnamatskribentDagens NyheterStockholm
Guldpenna1990Holmqvist, GeorgeredaktörRestauranger & StorkökStockholm
Guldpenna1990Nilsson, EjamatskribentSydsvenska DagbladetMalmö
Guldpenna1990von Schantz, PhilipkonstnärStockholm
Guldpenna1991Englund, Ann-SofiematskribentStockholm
Guldpenna1991Hedberg, Lars PederchefredTidningen GourmetStockholm
Guldpenna1991Stenmark, CajsamatskribentTidningen ViStockholm
Guldpenna1992Björk, SolveigmatredSveriges RadioStockholm
Guldpenna1992Butler, Carlrestauratör/kokboksförfattareStockholm
Guldpenna1992Carlqvist, Sunevinexpert/skribentStockholm
Guldpenna1992Läning, KristerchefredTidskriften Bon AppétitStockholm
Guldpenna1992Samuelsson, ChristineredaktörTidningen GourmetStockholm
Guldpenna1992Tham, UllakokboksförfattareÖstersund
Guldpenna1992von Friesen, OttoförfattareRåå
Guldpenna1993Abrahamsson, AstridAllt om MatStockholm
Guldpenna1993Ekström, MargaretaförfattareStockholm
Guldpenna1993Eriksson, IngridmatskribentSvenska DagbladetStockholm
Guldpenna1993Hallert, KerstinjournalistStockholm
Guldpenna1993Hvitfeldt, LillemormatskribentTidningen LandStockholm
Guldpenna1993Triberg, Annicakokboksförfattare/journalistStockholm
Guldpenna1994Epstein, Anna-MimatskribentTidningen Må BraStockholm
Guldpenna1994Rusk, GöranförfattareSätila
Guldpenna1994Salomonsson, AndersmatskribentSkåneländska Gastronomiska AkademienLund
Guldpenna1994Schuck, CatherinematskribentStockholm
Guldpenna1995Carlzon, RagnamatskribentKisa
Guldpenna1995Helleblad, GörnkockAllt om MatStockholm
Guldpenna1995Persson, LeeSvD-korrespondentLondon
Guldpenna1995Rossander, MånsMeny-redSveriges RadioKalmar
Guldpenna1995Rössner, StephanprofessorStockholm
Guldpenna1995Sewall, LenamatskribentKarlstad
Guldpenna1995Silverstolpe, JanfärskvaruchefÅhléns VaruhusStockholm
Guldpenna1996Wachtmeister, KerstinmatskribentStockholm
Guldpenna1996Wallenquist, IngamatskribentLinköping
Guldpenna1997Andersson, UllamatskribentGöteborg
Guldpenna1997Ekberg, SvenMenyredSveriges RadioKalmar
Guldpenna1997Hemberg, Birgitred.sekrAllt om MatStockholm
Guldpenna1997Key, NilssonfotografVisby
Guldpenna1997Nilsson, SivmatskribentVisby
Guldpenna1997Paulsson, BeritmatskribentStockholm
Guldpenna1997Thurfjell, KarstenredSveriges RadioÖrebro
Guldpenna1998Agnsäter, Anna-BrittprovkökschefKoop. FörbundetStockholm
Guldpenna1999Aspegren, JesperredSveriges TelevisionMalmö
Guldpenna2000Förster, AnnaredsekrAllt om MatStockholm
Guldpenna2000Grill, ClaesGastr Akademiens ständiga sekreterareGastronomiska Akademien
Guldpenna2001Förare, Winbladh Lisamatskribent/dietistStockholm
Guldpenna2002Onnemark, MaudmatskribentAllt om MatStockholm
Guldpenna2003Linder, JensmatskribentDagens NyheterStockholm
Guldpenna2004Kronstam, Bengt-GöranvinskribentDagens NyheterStockholm
Guldpenna2005Ekbom, ChristerjournalistDagens IndustriStockholm
Guldpenna2006Cocke UllachefredMatmagasinetHelsingborg
Guldpenna2007Charlotte JenkinsonJournalistAllt om MatStockholm
Guldpenna2007Stefan EdmanMiljödebattörLjungskile
Guldpenna2008Kaarstad SigmundJournalistICA kurirenStockholm
Guldpenna2009Jarnhammar LennartRedaktörStockholm
Guldpenna2010Kroon EtaJournalist, matskribent, författareStockholm
Guldpenna2011Mia GahneJournalist, matskribent, författareFrilansStockholm
Guldpenna2012Ulla KarlströmRedaktionschefAllt om MatStockholm
Guldpenna2013Mats-Eric NilssonJournalist och författareStockholm
Guldpenna2014Mikael MölstadJournalistStockholm
Guldpenna2015Ann-Helen Meyer von BremenJournalist och författareStockholm
Guldpenna2016Anna K SjögrenMatjournalist och författareStockholm
TWH-HV1987Nilsson, LaurikällarmästareWärdshusSolna
TWH-HV1988Wedholm, BengtrestauratörWedholms FiskStockholm
TWH-HV1989Huldt, MäritmatskribentSvenska DagbladetStockholm
TWH-HV1990Granquist, Carl JanprofessorGrythyttans GästgivaregårdGrythyttan
TWH-HV1991Johansson, Elinvärdinnalandshövdingens residens i UmeåUmeå
TWH-HV1992Klein, ÖrjanrestauratörKBStockholm
TWH-HV1993Dockered, BoförbundsordförandeLRF
TWH-HV1994Lallerstedt, ErikrestauratörEriks RestaurangerStockholm
TWH-HV1995Forssell, Gunnarkock/restaurangkonsultStockholm
TWH-HV1996Brand, Monicaadministratör mejerimedalj-tävlingarnaSvensk MjölkStockholm
TWH-HV1997Lingström, ChristerrestauratörEdsbacka KrogSollentuna
TWH-HV1998Vögeli, WernerhovtraktörStockholm
TWH-HV1999Ahlin, Nils-EmilrestauratörNils-Emils RestaurangerStockholm
TWH-HV2000Hedman, UnokällarmästareRest. Coq BlancStockholm
TWH-HV2001Wallenberg, Peter jrVDGrand HotelStockholm
TWH-HV2002Lindberg, BjörnfotografStockholm
TWH-HV2003ingen utdelning
TWH-HV2004Mannerström,restauratörSjömagasinetGöteborg
TWH-HV2005ingen utdelning
TWH-HV2006ingen utdelning
Diplom1960Andersson, Agne
Diplom1960Carlström, Erik
Diplom1960Hagberg, Sven
Diplom1960Hildestrand, Åke
Diplom1960Kåge, Wilhelm
Diplom1960Månsson, Bror
Diplom1961Carlheim-Gyllensköld, Haqvin
Diplom1961Hald, Edward
Diplom1961Ohlsson, Alva
Diplom1961Sjöstrand, John
Diplom1961von Hofsten, Nils
Diplom1962Berglund, Erikskådespelare
Diplom1963Egardt, Brita
Diplom1963Huldt, Märitmatskribent
Diplom1963Tunberger, Pernillamatskribent
Diplom1964Bernadotte, Sigvardformgivare
Diplom1964Lindberg, Stigkonstnär
Diplom1964Nilsson, Wiwensilversmed
Diplom1964Persson, Sigurdsilversmed
Diplom1964Stålhane, Carl-Harrykeramiker
Diplom1965Bernhard, Kerstinfotograf
Diplom1965Billman, Frida
Diplom1965Fammarps, Trädgårdar
Diplom1965Persson-Melin, Signeformgivare
Diplom1965Thölén, Lennart
Diplom1966AB Bjäre Industrier
Diplom1966AB Vin- & Spritcentralen
Diplom1966Wieselgren, Oskar
Diplom1967Bendz, Märta
Diplom1968ingen utdelning
Diplom1969ingen utdelning
Diplom1970ingen utdelning
Diplom1971Eidlitz, Kerstin
Diplom1971Jacobsson, Sture och Tage
Diplom1971Kennedy, DouglasgodsägareRöbelöf
Diplom1971Sidh, BirgittaprovkökschefJordbrukets ProvkökStockholm
Diplom1971Simonsson, Sten
Diplom1972Carlsson, Gösta
Diplom1972Kahn, Gösta
Diplom1973Flickorna Lundgren på Skäret
Diplom1973Tidningen Allt om Mat
Diplom1973Berch, Ottogodsägare
Diplom1974Strövelskorv AB
Diplom1974Vika Bröd
Diplom1974Lundberg, Willy Mariakonsumentjournalist
Diplom1975AB KronfågelStockholm
Diplom1975Gotlandssparris
Diplom1976Göteborgs kex fabrik
Diplom1976glassaffärP. Ciprian Eftr.
Diplom1977Norins Ost HBLinköping
Diplom1978August Melanders Eftr. ABStockholm
Diplom1978David Carlsson AB, TebodenLinköping
Diplom1978Östermalms SaluhallStockholm
Diplom1978Kamf, BoSigfrid Ljunggrens EftrLund
Diplom1979Kvibille MejerierKvibille
Diplom1979Larsson, GunnydocentSv. LantbruksuniversitetetUmeå
Diplom1979Miss Maud (Pallin-Edminston) PerthAustralien
Diplom1980KöttforskningsinstitutetKävlinge
Diplom1980Möller, SigurddirektörDet Danske Gastronomiske Akademie
Diplom1980PrösselsKällarmästarparetSkanör
Diplom1980Wachtmeister, UllaSveriges AmbassadWashington
Diplom1981OstmässanSkara
Diplom1981Gustavsson, Sveaf d kokerskaWanås slott
Diplom1981Westerberg, BertilosthandlareStockholm
Diplom1982Carlstedt, Lars Rciv ekLantmännens Försäljnings
Diplom1982Persson, YngveostmästareNorrmejerierBurträsk
Diplom1983Arla ekon.förStockholm
Diplom1983SkånemejerierMalmö
Diplom1983Agnsäter, Anna-BrittprovkökschefKFStockholm
Diplom1983Granqvist, Carl JanGrythyttans G�stgifvareg�rd
Diplom1983Lendrop, LarsKockska KrogenMalmö
Diplom1983Lindberg, OlleHalltorps GästgiveriÖland
Diplom1983Nilsson, LauriUlriksdals WärdshusSolna
Diplom1983Schuck, CatherinematskribentRestaurant GourmetStockholm
Diplom1983Wohlin, SuzanneFina FiskenTrosa
Diplom1983Östenius, AstaProvkökschefICAStockholm
Diplom1983Öster, SteinerGrebbestad
Diplom1984ABBA AB
Diplom1984BalsgårdsinstitutionenSveriges Lantbruksuniversitet
Diplom1984FeskekörkaGöteborg
Diplom1984HötorgshallenStockholm
Diplom1984Stora SaluhallenGöteborg
Diplom1984Weibullsholms Växtförädlingsanstalt
Diplom1984Edgarsson, Kjell-ÅkeMellbyKivik
Diplom1984Karlenhed, HaraldköttkonsulentSlakteriförbundetStockholm
Diplom1984Persson, KennethSkummeslövSkottorp
Diplom1984Sjödin, ErikHärnösand
Diplom1985Chädström, CarinkallskänkaStockholm
Diplom1985Wiberg, SvenutbildningsledareRiksostStockholm
Diplom1986AB RestaurangköttStockholm
Diplom1986Collins OstbodNorrtälje
Diplom1986ICA Livs Kungsholms TorgStockholm
Diplom1986Sibyllans Kaffe- och TehandelStockholm
Diplom1986Swegro AB
Diplom1986Wasa Bröd ABFilipstad
Diplom1986Janson, Lennartarkitekt
Diplom1986Johannisson, Lars och GabrielleTrädgårdshotelletÅtvidaberg
Diplom1986Mannerström, StaffankällarmästareRest ArkivgatanGöteborg
Diplom1986Nilsson, MarianneLilla OstbodenHalmstad
Diplom1986Persson, JanVDKöttforskningsinstitutetKävlinge
Diplom1987Brötigam,Bröutigams KonditoriGöteborg
Diplom1987Eriksson, BeritförlagskonsultStockholm
Diplom1987Greco, Anna
Diplom1987Johansson, Erik och Anne-MarieErik J Kött och Fläskaffär
Diplom1987Lingström, ChristerStockholm
Diplom1987Livstedt, ÅkeStockholm
Diplom1987Paulsen, Maritförfattare/matdebattörMalund
Diplom1987Thomér, Anne-Marieekon.föreståndareKarolinska Sjukhuset
Diplom1987Öberg, Inga-BrittprovkökschefKungsörnenStockholm
Diplom1988Kristianstad-Blekinge Yrkesfruktodlareförening
Diplom1988Pasta Fresca AldardoGöteborg
Diplom1988Ahlin, Nils Emilrestauratör
Diplom1988AhlströmAllt i FiskGöteborg
Diplom1988Berg, PålRosendals TrädgårdarStockholm
Diplom1988Brundell, SörenJarla Fisk & DelikatesserStockholm
Diplom1988Häberli, PeterSv Läkaresällskapets RestaurangStockholm
Diplom1988Jönsson, Lena och LeifIngelstad Kalkon ABIngelstad
Diplom1988Krantz, LarsträdgårdsmästareRosendals TrädgårdarStockhollm
Diplom1988Landgren, Britt och BengtLandgrens pastejBåstad
Diplom1988Lehto, AllanNorrfrys i Haparanda AB
Diplom1988Löfström, AnitaÖstra GymnasieskolanUmeå
Diplom1988Nyberg, IngerprovkökschefJordbrukets ProvkökStockholm
Diplom1988Nyborg, Gun-BrittskolmatJärfälla kommun
Diplom1988Sampe, AstridtextilkonstnärStockholm
Diplom1989Bjurström, GunnelhushållslärareSkärsätra SkolaLidingö
Diplom1989Bohlin, TorstenÅtvidabergs HonungÅtvidaberg
Diplom1989Bornefors, familjenGrand HotelHelsingborg
Diplom1989Christiansson, Bernt och BjörnCH:s KöttStockholm
Diplom1989Fransson, KarinHotell BorgholmBorgholm
Diplom1989Hagman, Claes och MetteRut på Skäret
Diplom1989Johansson, Elin och SvenlandshövdingeparetUmeå
Diplom1989van Alphen, Ewoutbiodynamisk odling, köttdjurJulita
Diplom1989Wijnja, AlfWijnjas OstkällareStockholm
Diplom1989Zätterström, Louise och BjörnBorgvattnets Gårdsmejeri
Diplom1990Borgmästare delikatesserStockholm
Diplom1990Europabagarn ABSolna
Diplom1990Heberlain Livs & CharkuteriFörslöv
Diplom1990Marabous MatsalarSundbyberg och Upplands Väsby
Diplom1990Mjälloms TunnbrödUllånger
Diplom1990Chez, AlbertdelikatessaffärStockholm
Diplom1990Lindberg, BjörnfotografStockholm
Diplom1990Widell, Carl-BertilsockerbagareMalmö
Diplom1990Öster, SteinerTanums GästgiveriTanum
Diplom1991Kalmar-Ölands Trädgårdsprodukter
Diplom1991Saltå KvarnJärna
Diplom1991Andersson-Wikström, HelenaTorsåsens KycklingFalkenberg
Diplom1991Cedell, TorstenSvenska Frö & Oljeväxtodlarna
Diplom1991Dahlberg, familjenGrand MaritimeMölle
Diplom1991Fernlöf, IngerBäsebols GårdKlässbol
Diplom1991Greby, StaffanSkaldjurscaféetGrebbestad
Diplom1991Hedström, familjenGlassbruketTyresö
Diplom1991Hjeltman, LarsLåckta Fjällstation
Diplom1991Håkansson, ToniRest TreklövernStockholm
Diplom1991Lindberg, PerRest KlubbhusetTylösand
Diplom1991Lorin, MickekockutbildareStrand Hotel
Diplom1991Möller, ChristinaKF:s ProvkökStockholm
Diplom1991Nilsson, Elisabeth och PeterPensionat TallbackenVittsjö
Diplom1991Paulsson, LarsfotografStockholm
Diplom1991Simonsson, BrunoRest le GolfVärmdö
Diplom1991Takman, Lennartsvampgrossist
Diplom1991Weber, JohannLjungstedtska SkolanLinköping
Diplom1992Jämtspira mejeriprodukterKrokom
Diplom1992Andersson, Inga och Yngve(morötter)Gotland
Diplom1992Collin, Birgitta och RobertCollins OstbodNorrtälje
Diplom1992Diehl, JanAmmarnäsgårdenAmmarnäs
Diplom1992Engqvist, Lena & Staffare, Lars-GöranBredsjö Mjölkfår AB
Diplom1992Eriksson, Anna-Karin & Hohen, Anne-MarieSolmarka GårdsbageriVassmolåsa
Diplom1992Gbenplay, Malmquist LenaKonsumGotland
Diplom1992Jacobsson, Kenth och AnithaTärnavilt ABTärnaby
Diplom1992Larsson, RobertElsa Hammarströms Eftr (fisk)Stockholm
Diplom1992Lindberg, GertkrögareGyldene FredenStockholm
Diplom1992Lindvall, GunvorSvenska GrönsaksfrämjandetStockholm
Diplom1992Malmgren, Meta & Jönsson, BengtNorrbotten
Diplom1992Nordin, BengtBagarbodenSigtuna
Diplom1992Rönnskog, BjarneSonninggårdenHemavan
Diplom1992Stenberg, SoolgerdWärdshuset DisponentenUrsvik
Diplom1992Sundberg, Nils och MarianneGotland
Diplom1992von Ehrenheim, SylviafjäderfäuppfödareSkeberga GårdEnköping
Diplom1992Wallenberg, JoakimlammprodukterVästra ÅÅ ABBjörkvik
Diplom1993Stiftelsen Livsmedelsbranschens Utbildningsgrupp
Diplom1993Bengtsson, Henry med familjOsterianFalköping
Diplom1993Bergsten, Hans(med projektgruppen för svensk lantmat)
Diplom1993Boman-Hedenstedt, Birgitta & Gripwall, BjörnBomans Hotell-& Restaurang ABTrosa
Diplom1993Broman, AndersToftagårdenGotland
Diplom1993Haglund, LennartRestaurang StrandgårdenVisingsö
Diplom1993Harg, AlexV & S ABStockholm
Diplom1993Johnsson, Else-Marie och AndersStockeboda GårdGärdsnäs
Diplom1993Rittner, Birgitta & Brand, MonicaMjölkfrämjandetStockholm
Diplom1993Svärd,L(gotlandsdricku)Vivungs Rök och MaltRomakloster
Diplom1993Åkesson, AndersKiviks MusteriKivik
Diplom1993Östlund, BarbroBohusläns Museum
Diplom1994Eriksson, Maud och OlofErikssons TunnbrödsbageriGeddede
Diplom1994Fredriksson, StigOstaffärenSträngnäs
Diplom1994Hedeås, JörgenSvensk Ekologisk Mjölk ABKarlstad
Diplom1994Månsson, IngridFlädergårdenVinslöv
Diplom1994Svensson, MonicaNordic SvampFilipstad
Diplom1994Tössberg, AnnaGöingegårdens FruktodlingVarberg
Diplom1994von Ehrenheim, Carl GustafGrösöö Säteri ABEnköping
Diplom1994Wahlgren, Krister och SolveigHarshults Fårostmejeri
Diplom1994Öholm, Ann-Britt Carl-Johan och GustafAspa HerrgårdAskersund
Diplom1995Holmgren & Co ABLund
Diplom1995Matlagningsgruppen �gutTalma Sameby, Kiruna
Diplom1995Anderson, BritaNedraby, Österlen
Diplom1995Berglund, Inger och HåkanSlättsjöns GårdsprodukterSveg
Diplom1995Isoz, Lena och MichaelÅda SäteriTrosa
Diplom1995Jacobsson, Kjell ArneKatthammarsviks Rökeri ABGotland
Diplom1995Jacobsson, ToreBjörklunda VärdshusBurgsvik, Gotland
Diplom1995Liby, Håkan & Nelander, GunillaUpplandsmuseet respektive HushållningssällskapetUppsala
Diplom1995Lindroth, BjörnHarö KrogStockholm
Diplom1995Olsson, MarianneMörbylunds HandelsträdgårdMantorp
Diplom1995Simonson, HenningLarsson AgenturerGöteborg
Diplom1996NorrmejerierUmeå
Diplom1996Almgren, Ingela & Sahlin, Peter & Winblad-Jakubowski, AnnieMU-ateljéerStockholm
Diplom1996Edström, HolgerStudio TrananStockholm
Diplom1996Grubb, OveBjörnhammarens NaturprodukterGlissjöberg
Diplom1996Johansson, Nils-ErikVDHemköpskedjan ABFalun
Diplom1996Linde, StefanGlimminge Hus
Diplom1996Mowiz, HåkanICA Menuföretagen ABStockholm
Diplom1996Nydahl, EvaGotlands FornsalVisby
Diplom1996Pettersson, Kenneth (Knösabonden)Skanör
Diplom1996Sokcic, Zvonko & Hildingsson, ConnyStockholm
Diplom1997Bergvall, RobertElsa Andersons Konditori ABNorberg
Diplom1997Björne, Margareta och ErikTomtesunda getgård HBTomtesunda Nättraby
Diplom1997Brummer, Suss och LennartBrummers restaurangSkånes Tranås, Tomelilla
Diplom1997Fällman, Håkan & Bygren, UlfRestarangkött ABStockholm
Diplom1997Irvine, Simon och MarikaMölndal
Diplom1997Lackegård, PeterLackalångaFurulund
Diplom1997Oxelberg, JanOxelbergs Partiaffär ABÅrsta
Diplom1997Pihl, OveförläggarePage OneStockholm
Diplom1997Sellin, StefanDomtaFjärdhundra
Diplom1997Wikstrom, IngvarWikstroms Gourmet Foods & CateringChicago, USA
Diplom1998Borssén, Jonaskokboksförfattare/restauratörStockholm
Diplom1998Cornelius, PatrikLe Bistrot de WasahovStockholm
Diplom1998Dahlström, BengtProfood ABGöteborg
Diplom1998Ferlinger, IngerKarlaby KroTommarp
Diplom1998Jansson, AnitakanslistGastronomiska Akademiens VänföreningStockholm
Diplom1998Johansson, Inger och SigvardStufvenäs GästgiveriSöderåkra
Diplom1998Johansson, UlfRestaurang 28+Göteborg
Diplom1998Knutsson, Dagmar och HenningHennings RökeriHällevik
Diplom1998Larsson, Sven-Åke & Sandin, Kentsamt Svenska Juniorlandslaget
Diplom1998Lyxell, IngemarRestaurang 28+Göteborg
Diplom1998Samuelsson, MarcusRestarurant AquavitNew York, USA
Diplom1998Schubert, GottfridProfood ABGöteborg
Diplom1998Ulmander, BirgittaprefektRestauranghögskolanGrythyttan
Diplom1998Wikström, Ann-Marie och LarsSandhamns VärdshusSandhamn
Diplom1999Bayoumy, Karin och EmadPyramidbagerietDala-Järna
Diplom1999Elwing, BirgittaFolkvetenskapligt CentrumUppsala
Diplom1999Grabowski, JanuszStockholm
Diplom1999Hamberg, Jan ChristerHambergs FiskUppsala
Diplom1999Landqvist, Malin & Seipel, LottaCafé FormatSaltsjö-Duvnäs
Diplom1999Nordström, Rolf AxelsvinuppfödareÄngavallens GårdVellinge
Diplom1999Petersson, HåkanSaluhallens fisk & skaldjurLund
Diplom1999Stensjö, familjenBergs KonditoriMarstrand
Diplom1999Takeuchy, TsukasaRest MikadoBrunflo
Diplom2000Borns BryggeriAlfta
Diplom2000Livsmedelsaffären Cajsa VargStockholm
Diplom2000Aarts, Christina och PaulVärdshusetDala-Floda
Diplom2000af Geijerstam, BjörnLa Taverna de GastronomEstepona, Spanien
Diplom2000Bosse, PaulGourmet GrönKarlshamn
Diplom2000Fällman, HåkanFällmans Kött ABStockholm
Diplom2000Green, Agneta & Ek, MagnusOaxens Rest.Oaxen
Diplom2000Lindquist, Pelle & Eriksson, KennethEko Fisk, Fågel och MittemellenStockholm
Diplom2000Mårtensson, PeterMöllans OstMalmö
Diplom2000Rönnskog, BjarneSånningsgårdenHemavan
Diplom2000Sandelius, BertilSandelius KonditoriÅtvidaberg
Diplom2001Föreningen Låt Måltiden Blomma
Diplom2001Kungsbyn Bygdens Mat & Saluhallen på Landet
Diplom2001Vår Kokbok, KF
Diplom2001Fritzell, PerGrythyttan Hjortron
Diplom2001Kronlund, JanRestaurang Skalhuset
Diplom2001Netz, Gunnar & Dyberg, TorbjörnGrönsakshallen SorundaStockholm
Diplom2001Ratzinger, Willy & Rausch, WolfgangLa Ferme Landaise ABStockholm
Diplom2001Spets, Anders och Ann-ChristineRestaurang ViktorLinköping
Diplom2002Brink, BoTomtebagerietStockholm
Diplom2002Cederberg, AndersBrösarps Gästgifveri
Diplom2002Grönlind, Bernt & Karlsson, Kent & Stål, RolfKlangahamns FiskVätterstrand, Töreboda
Diplom2002Johansson, Benny och Ann-ChristinVästerviks Senap ABVästervik
Diplom2002Karlsson, Kristina och KentGuldfisken ABP�l�ng
Diplom2002von Schenk, Karin & Nilsson, RobertÖsterlen Sparris ABSkillinge
Diplom2003Östras BageriföreningHalmstad
Diplom2003Chowdhury, SalimRestaurang WermlandskällarenUppsala
Diplom2003di Luca, Fernandodi Luca & di Luca ABStockholm
Diplom2003Hansson, Katarina och LarsMuddus Hjortron ABGällivare
Diplom2003Håkansson, Viveca & Johansson, TommyStrömmingsvagnenSlussen, Stockholm
Diplom2003Spik, LailaGällivare
Diplom2003Valentin, KristinaAllt om MatStockholm
Diplom2004Järvsöbaden Turist- och KonferenshotellJärvsö
Diplom2004SIA-Glass ABSlöinge
Diplom2004Brolin, Agneta och ÖstenVete-KattenStockholm
Diplom2004Carlsson, TrygveCarlssons BokförlagStockholm
Diplom2004Källander, Hans & Hagström, PerFiskavdelningen, Sabis FältöverstenStockholm
Diplom2004Nevland, Tone BrithkryddodlareÅrjäng
Diplom2004Orelind, Britt och JohnOrelinds Frukt och BärOrelund, Rörum, Simrishamn
Diplom2005Andersson, JohnLioras Catering & ArrangemangStockholm
Diplom2005Andersson, Rune & Gustafsson, TomasBrämhults Juice ABBrämhult
Diplom2005Carlsson, Sture A (postumt)Mora
Diplom2005Eklund, FredrikArjeplog Kött ABArjeplog
Diplom2005Karlsson, Thomas & Mathier, MichaelStockholm
Diplom2005Norrman, Roland och TorSkärvängens bymejeriFöllinge
Diplom2005Zackrison, SussiFiketGränna
Diplom2006Carlsson Jeanette o Kristianlammproducenter�str�� FårfarmTvååker, Halland
Diplom2006Cornell BodilEldrimner
Diplom2006Jurss Kerstin o ClaesosttillverkareJurss MejeriFlen
Diplom2006KRAV Ekon.föreningKRAVUppsala
Diplom2006Mårtensson Mattias o PiabagareValhallabagerietStockholm
Diplom2006Schwenke Thomas o HelenekonditorerVäderstads CentralkonditoriVäderstad
Diplom2006Åström Pelle & Malmqvist ChristinaslakteriägareStigtomta SlakteriNyköping
Diplom2007Anders och Birgitta PerlingNorsholms enrisrökeriNorsholm
Diplom2007Hamid Akhondipour & Zozek Mohammed & Handren MuvanMormors BageriLund
Diplom2007Hans och May HuganderHugos Chark & Livs�rserum
Diplom2007Lotta BontheliusPR-ansvarigMilkoStockholm
Diplom2007Martin och Ellinor IsakssonKonditorChokladfabrikenStockholm
Diplom2008Buhre Sven-GöranBuhres FiskKivik
Diplom2008Conny NordströmJörlanda bageriJörlanda
Diplom2008Forsberg YlvaBagareHuså brödJärpen
Diplom2008Hultström MonaLantbrukareFors SäteriFloda
Diplom2008Johan UnungerSaltå KvarnJärna
Diplom2008Larsson StigKonditorConditori NordpolenVara
Diplom2008Mona Hultstr�mFors s�teriFloda
Diplom2008Nordstr�m ConnyBagareJ�rlanda bageriJ�rlanda
Diplom2008Stig LarssonKonditorConditori NordpolenVara
Diplom2008Sven-G�ran BuhreBuhres FiskKivik
Diplom2008Ununger JohanVDSalt� KvarnJ�rna
Diplom2008Ylva ForsbergHus� br�dJ�rpen
Diplom2009Ernbro Stig & Hersby IngerMathantverkareÖsterhagenglassHjo
Diplom2009Hällstrand Lars-IvanFiskareHällstrands Fisk & RökeriHästskär, Uppland
Diplom2009Norman Maud & Norman OddKöttproducenterEjmunds GårdRoma, Gotland
Diplom2009Olofsson Mats & Olofsson SusanneOdlareVikentomaterViken, Skåne
Diplom2009Öström FredrikKrögareDufweholms HerrgårdKatrineholm
Diplom2010Bengtsson PerKrögarePM & VännerVäxjö
Diplom2010Jarebrand Jan-AndersÖrtagård OstJämtland
Diplom2010Johansson SivanSivans OsthandelVara
Diplom2010Miglavs IlonaMarinbiologGöteborgs FiskauktionGöteborg
Diplom2010Svensson Landgren MarianneKrögare, kockRestaurant PelikanStockholm
Diplom2011Jeanna KanoldChokladmakareChokladflickornaGöteborg
Diplom2011Johan SoliveBagareLa BoulangerieMalmö
Diplom2011Kerstin BiärsjöOdlareHallongårdenBodarp
Diplom2011Lars Anderberg & Christine AnderbergOsttillverkareVilhelmsdals GårdsmejeriTommarp
Diplom2011Stefan Söderholm & Katrin LjungholmResturangägareLäckö slottLidköping
Diplom2012Ewa VikingsonKullings kalvdansVårgårda
Diplom2012Mikael JidenholmUgglarps GröntSlöinge
Diplom2012Pauline Vidlund & Per VidlundÄngsö FiskVästerås
Diplom2012Tor Nyberg & Inger BjugårdVäversunda BärodlingÖdeshög
Diplom2013Annalena Brage & Niclas GeidvallBagareKnäck & BräckFalköping
Diplom2013David och Lina LindegrenEgen företagareLindegrens/BjäreRödkulla
Diplom2013Jens och Jesper DuvanderKonditorerCondotori DuvanderKristianstad
Diplom2013Pernilla KamrasKonditorerAteljé TårtanStockholm
Diplom2014Jenny LundgrenFöretagareHagby gårdVästerås
Diplom2014Thomas BerglundAlmnäs brukHjo
Diplom2014Tryggve BergmanProjektledareKalix
Diplom2015Bitte Bergman & Bertil LarssonLantbrukareLarsvikenViken
Diplom2015Magdalena StreiffertGeneralsekreterareFairtrade SverigeStockholm
Diplom2015Mattias DernelidInköpare av SmakriketSorunda GrönsakshallStockholm
Diplom2016Ebba och Joakim YngdénKnäckebrödsbagareYngdéns knäckeBorgholm
Diplom2016Lotta FabriciusBiodlareSvenska BinStockholm
Diplom2016Magnus Villnow och Henrik NorénKockar§Restaurang GROStockholm